o šikane
PRE DETI
Keď sa chceš niečo spýtať, potrebuješ pomôcť alebo sa chceš len s niekým porozprávať o šikanovaní, tak pokojne napíš alebo zavolaj na niektorú z liniek pomoci.
Šikanovanie sa môže prihodiť úplne každému. Hocikto sa môže sťať jeho obeťou. Ak ťa niekto šikanuje, nie je to tvoja vina. Nikto nemá právo ubližovať ti. Požiadať o pomoc je veľmi dôležité a správne.
Čo je to šikana?
Šikanovanie je zámerné ubližovanie inému človeku. Toto správanie sa opakuje, takže sa nestalo iba raz alebo nechtiac. Cieľom šikanovania je niekoho ponížiť, raniť alebo zosmiešniť. Pre toho, kto je šikanovaný (komu je ubližované) je takéto správanie nepríjemné a nepáči sa mu. Šikana je nevhodné agresívne správanie voči ktorému sa nevieme alebo nemôžeme brániť.
Šikana sa môže diať rôznym spôsobom, napríklad aj takto:
- Urážky, nadávanie, posmievanie sa, ohováranie
- Zosmiešňovanie, napodobňovanie, ponižovanie
- Branie, schovávanie alebo ničenie vecí
- Bitky, kopance, potkýnania, štípania, facky
- Nahováranie na to, aby niekoho vylúčili z kolektívu alebo ignorovali
- Písanie nevhodných postov, odkazov, sms-iek či komentárov o niekom
Čo naopak šikanou nie je
Nie všetko čo sa nám nepáči na správaní iných je šikanovanie. Šikana napríklad nie je:
- Keď sa s kamarátmi pohádate alebo pobijete
- Keď ti niekto nechce povedať svoje tajomstvo
- Keď ťa niekto nechtiac strčí alebo ti nechtiac stúpi na nohu
- Keď má niekto iného najlepšieho kamaráta
- Keď si tvoj kamarát sadne s niekým iným
- Keď ti niekto nechce napríklad požičať svoju obľúbenú hračku alebo telefón
- Keď sa tvoji kamaráti hrajú aj bez teba
- Keď ti spolužiak nechce dovoliť odpísať od neho domácu úlohu
Čo mám robiť keď ma šikanujú?
- Nikto nemá právo ubližovať ti. Ak ťa šikanujú, nie je to správne a nemôže to tak zostať. Je dôležité povedať o tom niekomu a požiadať o pomoc. Aj keď sa ti to teraz môže zdať ťažké alebo nepríjemné, určite to zvládneš. Aj táto situácia má riešenie. Dokonca môže mať niekoľko dobrých riešení, ktoré ti pomôžu cítiť sa lepšie a zvládnuť tento problém…
- Môžeš o tom povedať niekomu dospelému. Vyber si toho, komu dôveruješ. Môžu to byť napríklad tvoji rodičia, učiteľka, tréner alebo školský psychológ. V tomto prípade nepôjde o „žalovanie“, ale o dôležitú pomoc.
- Ak sa rozhodneš zveriť sa rodičom vyber si situáciu kedy budete mať dostatok času. Všetko im porozprávaj. Ak chceš, môžeš si to predtým zapísať na papierik alebo do mobilu. Na nič dôležité tak nezabudneš. Je dôležité im povedať: kto ti ubližuje, akým spôsobom, ako často, kde sa to deje najčastejšie a či o tom vie aj niekto iný. Napríklad, či si o tom už s niekým hovoril/a alebo či to niekto videl.
- Rodičom môžeš odporučiť aj túto našu stránku, máme tu dôležité informácie aj pre nich a skúsime im poradiť. Rodičia ťa majú radi a určite sa ti budú snažiť pomôcť.
- Možno ti pomôže aj tvoj starší brat, sestra alebo kamarát. Ak sa už s niečím podobným vo svojej triede stretli, určite ti poradia. Ak so šikanou skúsenosti nemajú, choďte za rodičmi spolu. Popros ich, aby ťa podporili.
- Učitelia v školách už o šikane vedia veľmi veľa. Pomôžu ti tieto problémy riešiť. S učiteľom si môžeš dohodnúť stretnutie alebo za nimi môžeš zájsť po hodine či vyučovaní. Postačí ak mu/jej povieš, že máš niečo dôležité na čo potrebujete viac času. Určite to pochopí a nájde si na teba čas. Ak máš trému alebo strach, môžeš si všetko dôležité zapísať na papierik. Poznač si: kto ti ubližuje, akým spôsobom, ako často, kde sa to deje a či o tom už niekto vie (kto to napríklad videl). Papierik môžeš učiteľke/ovi dať. Tiež môžeš poprosiť učiteľku/ učiteľa, aby nikomu nepovedal/a, že si jej to povedal/a ty. Šikana sa dá riešiť aj tak.
- Môžeš napísať alebo zavolať aj nám, na niektorý z kontaktov v časti POMOC. Môžeš sa nám zdôveriť, vypýtať si radu, požiadať o pomoc alebo sa len tak porozprávať. My a naši kamaráti sme tu pre teba. Pokúsime sa ti pomôcť. O pomoc môžeš požiadať aj anonymne (bez toho, aby si nám povedal/a svoje meno či adresu).
Čo mám robiť, keď šikanujú niekoho iného?
Ako mám pomôcť niekomu, koho šikanujú?
- Nemusíš jeho šikanovanie zastaviť, ani nemusíš túto situáciu vyriešiť práve ty. Je to v poriadku. Postačí, keď sa ty k nemu budeš správať pekne – s rešpektom a úctou. Niekedy pomôže pozdraviť sa, usmiať sa alebo pomôcť s nejakou drobnosťou. Už takto pomáhaš obetiam šikany cítiť sa lepšie.
Ak šikanujú tvojho kamaráta môžete sa o tom spolu porozprávať. Niekedy pomôže aj to, keď sa ti môže zdôveriť a ty ho vypočuješ. Nevadí, že nevieš čo presne máš povedať. Niekedy stačí počúvať a to, že si tam pre neho. - Pokúste sa spolu vymyslieť, čo by sa dalo spraviť v tejto situácii. Môžete o tom povedať rodičom, súrodencom alebo pani učiteľke? Môžete poprosiť o pomoc iného spolužiaka alebo kamaráta? Môžete poprosiť o pomoc iného učiteľa z vašej školy či krúžku? Zamyslite sa spolu, určite na niečo prídete.
- Môžeš kamarátovi poradiť, aby sa ozval niekomu v časti POMOC. Môže nám napísať, alebo zatelefonovať a spolu sa o tom, ako by sa situácia dala riešiť porozprávame. Pokúsime sa mu dobre poradiť. O pomoc môžeš požiadať aj anonymne (bez toho, aby ste nám povedali svoje meno či adresu). Je to v poriadku.
- Niekedy obete šikany o tom, čo sa im deje nechcú hovoriť. Aj to je úplne v poriadku. Tvoj kamarát/kamarátka bude možno potrebovať viac času, aby sa ti dokázal zdôveriť. Netráp sa tým. Dopraj mu/jej čas.
Čo ďalšie môžem urobiť, keď niekoho iného šikanujú?
Môžeš o tom povedať niekomu dospelému. Vyber si niekoho, komu ty dôveruješ. Môžu to byť napríklad tvoji rodičia, učitelia, tréner či školský psychológ. V tomto prípade to nie je „žalovanie“, ale je to veľmi dôležitá pomoc pre niekoho, kto ju naozaj potrebuje.
Čo nerobiť, keď šikanujú mňa alebo niekoho iného?
- Nesnaž sa situáciu vyriešiť ty sám/sama. Zapájať sa do bitiek či hádok nie je správne riešenie. Je odvážne sa niekoho zastať, ale nie je dobré ohroziť seba.
- Nie je dobré ak šikanu pomáhame tajiť. Aj keď sa to niekedy môže zdať ako dobrý nápad, nie je to tak. Keď tajíme šikanovanie nepomáhame tým kamarátovi, ktorý je jej obeťou, ale tomu čo ho šikanuje (kto ubližuje). To predsa nechceme.
- Nikdy sa nesnaž šikanu, ktorú si videl/a napodobňovať. Mohol/a by si tak nechtiac niekomu vážne ublížiť alebo sa zraniť.
Čo mám robiť, keď som ja niekoho šikanoval(-a)?
- Určite by si s tým mal/a ihneď prestať. Nie je to dobré a ani správne. Niekedy sa stane, že sa rozhodneme alebo konáme nesprávne. Potom nás to ale mrzí. Človek, ktorému sme ublížili sa tiež cítil zle, však?
- Priatelia sú v našom živote veľmi dôležití. Keď niekomu ubližuješ, prichádzaš tak o priateľov. Tým škodíš aj sám/a sebe. Nikto predsa nechce byť sám..
- Bolo by dobré to aspoň trochu napraviť. Skúsil/a si sa ospravedlniť? Skúsil/a si mu napísať list alebo správu?
- Čo tak urobiť teraz pre neho/ňu niečo pekné? Môžeš začať napríklad takto:
- Mrzí ma, že som …
- Chcem ti povedať, že mi je ľúto ak …
- Prepáč mi, že …
- Už sa viac nestane, že …
- Viac nebudem …
Pokojne napíš alebo zavolaj na niektorú z liniek pomoci, porozprávaš sa s nimi o tom, čo sa stalo a bude ti určite lepšie.
POMOC ♥
LINKA DETSKEJ ISTOTY
- Nonstop telefonická poradňa na bezplatnom telefónnom čísle 116 111
- Emailová poradňa, cez kontaktný email na adresu potrebujem@pomoc.sk
- Chatová poradňa, každý pracovný deň na www.ldi.sk od 18:00 – 22:00 h.
Špecializovaná pomoc LDI:
- Linka detskej istoty pre stratené deti, zneužívané deti či deti bez domova na čísle 116 000
LINKA DETSKEJ DÔVERY
- Telefonická pomoc na čísle 0907 401 749, každý pracovný deň od 14:00 – 20:00 hod.
- Emailová poradňa, pomoc cez email na odkazy@linkadeti.sk
- Chatová poradňa od 14:00 – 19:00 hod. na stránke www.linkadeti.sk
- Rovesnícka poradňa „Deti radia deťom“, v ktorej si môžu navzájom radiť rovesníci na www.linkadeti.sk